Żółć

27048298_1653166758059961_153803459_o

To podobno najbardziej polskie słowo. W filmie „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego jest scena, w której Jacek Poniedziałek tłumaczy, dlaczego żółć to także słowo najbardziej oddające charakter Polaków. 

Nigdy nie było mi do twarzy w kolorze żółtym. Gdy kiedyś założyłam na nagranie musztardową bluzkę, dziewczyny z redakcji szybko kazały mi ją zdjąć. Nie wystąpiłam nago, przebrałam się we własne, a nie wypożyczone ciuchy. Od tamtej pory przestałam wypożyczać te szmatki i nagrywam wywiady we własnych bluzkach i własnych ukochanych butach, których jest już tyle, że należałoby dokupić szafę. We wszystkim własnym – dopowiem.

Żółć wylewa się z nas litrami smrodliwego płynu. Wychodzi z potem i trądzikiem na twarzy, wyrasta z nowymi włosami i wypada wraz z obumarłymi rzęsami. Wspomniany Miłoszewski mógłby to lepiej opisać w jakimś kolejnym kryminale.

Problem dotyka każdego i każdego możemy nim dotknąć. Żółci ludzie chodzą po ulicach. Kobiety kobietom, mężczyźni mężczyznom, rodzice dzieciom, dzieci dzieciom, przyjaciele wrogom, przyjaciele przyjaciołom, wszyscy to sobie robią.

A mnie tak bardzo szkoda na to czasu. I chociaż najbardziej polskiego słowa nie zmienię, może pomyślę nad jego osobistą alternatywą słowa najbardziej „mojego”? Proste. Kwiaty. Muzyka. Miłość. Książki. Słowa. Słowo słowo mieści w sobie wszystko, od nas jedynie zależy jak duże będą jego składowe.

Bo ja zamiast pastwić się nad żółcią lub czymkolwiek innym wolę posłuchać albumu „Volver” Benjamina Biolay’a. Benjamin jest tak piękny na okładce, że jednak zalewa mnie ta polska żółć. A z tyłu także kolor żółty. Nie uwolnię się dziś od tej barwy. Benjamin ma pod lewym okiem bliznę. I kolejne niewidoczne, skoro pisze takie piosenki.

Ja również mam. Pod okiem także.

Dziękuję B. za to zdjęcie zrobione późną nocą podczas ostatniego spotkania pod znakiem whisky i rozmów, w których nie ma miejsca na żółć.

 

Reklamy

3 odpowiedzi na “Żółć”

  1. Mnie też nie pasuje żółty, wolę zielony zdecydowanie. Chyba oglądałam ten film ale jakoś mi nie podszedł specjalnie. Uwikłanie mi się podobało

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s